02166766063

برش پلاسما

در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می ‌گردد وگاز به حالت پلاسما می رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند.


@val3


تاریخچه

برش پلاسما در سال ۱۹۶۰ از جوش پلاسما منتج گردید و در سال ۱۹۸۰ به عنوان یک راه حل بسیار سازنده برای برش ورق و صفحات فلزی معرفی گردید.

مزایای برش پلاسما نسبت به برش فلز با فلز عبارتند از:

۱- تراشه فلزی ایجاد نمی ‌گردد

۲- دقیق برش می دهد

۳- لبه برش آن نسبت به برش هوا گاز صافتر می باشد

برش دهنده های پلاسما خیلی سریع گسترش یافتند اما آنها تا حدودی کند و گران قیمت بودند بنابراین بیشتر به کاربردهایی که نیاز به تکرار الگوی برش (در کاربردهای تولید انبوه) بود اختصاص یافتند. همچون سایر ماشینهای ابزار از سال ۱۹۸۰ تکنولوژی CNC برای ماشینهای برش پلاسما استفاده گردید و از این طریق انعطاف پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا از طریق برنامه نویسی CNC از خود نشان داد؛ ولی باز هم با وجود کنترلرهای CNC برش پلاسما محدود به برش طرحها و الگوها در صفحات و ورقه های تخت بوده و فقط دارای دو محور(X,Y) هستند.

اصول بنیادین برش دهنده ‌های پلاسما

در برش پلاسمای نوع HF به کمک یک جرقه فرکانس بالا - ولتاژ بالا هوا در سر مشعل یونیزه شده و قوس الکتریکی آغاز می گردد. در این روش هنگام استارت لزومی به تماس قطعه کار با مشعل(Torch) نیست و این روش برای کاربردهای کنترل عددی (CNC) مناسب می باشد. در ماشینهای پیشرفته تر جهت تنظیم ارتفاع مشعل از سطح قطعه کار لازم است قبل از استارت نوک(Tip) تورچ به قطعه کار خورده سپس یک فاصله (Gap) مناسب (مطابق تنظیم اپراتور) ایجاد گردد. این نوع دستگاه های برش پلاسما حساس به تماس نوک مشعل به قطعه کار بوده و به محض تماس از سطح فاصله میگیرد. البته علاوه بر این مشعل مجهز به یک سپر یا کلاهک ضد ضربه میباشد. کنترل کننده جرقه از دو سیستم نزدیک بهم برای تولید پلاسما بهره میگیرد. ابتدا یک مدار ولتاژ بالا- جریان پایین با فرکانس زیاد استفاده شده تا در یک لحظه آنی یک جرقه با شدت بالا داخل بدنه تورچ ایجاد شده و مقدار کمی(small pocket) گاز پلاسما ایجاد گردد. از این قوس به عنوان قوس هادی نام برده میشود. قوس هادی یک مسیر برگشتی به سر مشعل ایجاد میکند و خودش را تا نزدیکی قطعه کار یعنی جایی که قوس اصلی پلاسما زده میشود نگه میدارد. قوس های پلاسما بسیار داغ بوده و دمای آن حدود 25000 درجه سانتیگراد میباشد.


@val3


@val3


برش دهنده های پلاسما از دو روش برای استارت قوس بهره می گیرند

۱. ایجاد قوس از طریق گذاشتن مشعل(Torch) روی قطعه کار و تماس با آن.

۲. استفاده از یک مدار ولتاژ بالا- فرکانس بالا برای ایجاد قوس الکتریکی.

البته این روش دارای معایبی چون: خطر برق گرفتگی ، لزوم حفظ فاصله اسپارک و حجم بالای تشعشعات فرکانسهای رادیویی میباشد. برش دهنده های پلاسما نزدیک تجهیزات حساس الکترونیکی نظیر سخت ‌افزار CNC یا رایانه کار میکنند بنابراین برای جلوگیری از نویز پذیری این تجهیزات و آسیب رسیدن به آنها از تجهیزات دیگری برای استارت قوس هادی استفاده میشود. این تجهیزات معمولاً روی سیستم جداگانه ای که دور از سیستم های الکترونیکی حساس بوده و مجموعه کنترل پلاسما نامیده میشود قرار میگیرید.

کاربرد

برش پلاسما روی هر نوع فلز رسانا ، فولاد نرم ، آلومینیوم ، استنلس استیل.... میتواند انجام شود. اما این تکنولوژی برای فولاد ایده آل میباشد. در مورد فلزات غیرآهنی حد اکثر عمق برش یک اینچ میباشد.


@val3


@val3


ارسال نظر کاربران

Copyright © 2018 www.joosh-boresh.com All rights reserved